,,Som Slovák telom i dušou-neznám lásky polovičatej.'' (Milan Rastislav Štefánik)

Tieto slová si uvedomilo mnoho z nás keď 17 Júla 1992 bola na schôdzi schválená deklarácia SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky.

Aj my sme si túto významnú udalosť pripomenuli. V piatok 16.7.2021 sme sa stretli v átriu domu Matice slovenskej v Galante. 

Tradícia zapaľovania vatry zvrchovanosti trvá už 29 rokov. Minulý rok nám nebolo umožnenmé stretnúť sa, a o to srdečnejšie však bolo naše stretnutie tento rok.

Vychutnali sme si už 4.ročník prehliadky speváckych súborov pôsobiacich pri Matici slovenskej v regióne Galanta. Vypočuli sme si piesne, ktoré nám v týchto ťažkých časoch pookriali dušu.

Po hymne SR, ktorú ako sólo-speváci zaspievali Štefan Martinkovič(basbarytón) a Adela Brincková(soprán) prítomných privítal p. Peter Schvantner (poverený vedením Domu MS). Privítali sme aj hostí: predsedu DV MS p. Štefana  Martinkoviča, Mareka Hanusku - prvého podpredsedu MS, Evu Milučkú - podpredsedníčku SNS, spoluorganizátorov (DMS v Galante, Obl.V.SZPB Galanta), priateľov z okolitých miestnych odborov (Abrahám, Sereď, Horné Saliby, Košúty...) a všetkých prítomných.

Po oficiálnej časti nasledovala divácky atraktívna prehliadka speváckych súborov. Keďže sme sa ešte nevylízali z tých všetkých obmedzení v súvislosti s koronakrízou, rozhodli sme sa tento ročník urobiť v menšom rozsahu. Tohto ročníka prehliadky sa zúčastnili 4 súbory.

Pre divákov sme si pripravili prekvapenie. Na našom podujatí vystúpila len nedávno pri MO MS v Galante vzniknutá skupina detí tancujúcich ľudové tance pod vedením p. učiteľky Tatiany Walzelovej.

Zvukový záznam z vystúpenia jedotlivých súborov si môžete vypočuť/stiahnuť tu.

Nádej
Krojovanka
Pustakerčanka
Šúrovčanka
zaspievali sme si

 

Hymnickou piesňou Kto za pravdu horí bolo podujatie ukončené, no stretnutie matičiarov z okresu Galanta pokračovalo pri ľudových slovenských piesňach ešte dlhšie do zotmenia.

Krátky šot o našej akcii z dielne televízie Krea si môžete mozrieť tu: https://youtu.be/M8SBFsHW-YQ

A tu sú ešte fotky z akcie. 

 

Podujatie v takomto formáte sa mohlo uskutočniť najmä vďaka obetavosti organizátorov a finančnej pomoci mesta Galanta a ďalších sponzorov.

Ďakujeme a veríme, že sa v pevnom zdraví stretneme opäť o rok.