Pretože boli dlhodobo obmedzované osobné kontakty, rozhodli sme sa pokúsiť sa presunúť niektoré aktivity do online-priestoru.

Rok 2022 je rokom okrúhlych významných výročí viacerých národných osobností - Štúrovcov.

V rámci úsilia vymaniť sa z problémov s obmedzovaním kontaktov sme pripravili prvú online-prednášku na tému národovca, básnika búrliváka Janka Kráľa. Prednášku si pripravil náš člen, študent právnickej fakulty UK v Bratislave, Igor Sloboda.

Prednáška sa uskutočnila v sobotu, 23.4.2022 o 17-tej hodine. Ako technickú infraštruktúru sme použili platformu meet.google.com. Moderátorom bol Ľ. Kmeť. Igor mal prezentáciu pripravenú veľmi zodpovedne a dobre. Asi hodinová prednáška bola rozdelená na dve časti. 

  • Životopis Janka Kráľa
  • Jeho literárna tvorba

 

Prednášku v tvare pdf si môžete pozrieť tu:  Prednáška o Jankovi Kráľovi.pdf

Do online-prednášky sa zaregistrovalo 12 účastníkov.

Bolo to prvé podujatie takéhoto druhu, účastníci potvrdili, že technicky to nebolo vôbec náročné, bolo to zvládnuteľné aj pre "staršie" ročníky.

Tešíme sa na ďalšie podobné podujatie.

Aj iné miestne odbory, alebo aj ústredie Matice Slovenskej organizujú pri príležitosti výročia Štúrovcov viacero podujatí.

 

V nedeľu, 24.4.2022 sa uskutočnilo podujatie v Liptovskom Mikuláši  https://matica.sk/rok-janka-krala-a-oslavy-200-vyrocia-narodenia/

K téme Janka Kráľa bol aj natočený krátky film z dielne Matice  https://www.youtube.com/watch?v=45ZdDUt5wfE

Aj RTVS mala k tejto téme včera reláciu https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15289/324111